ASMPL-0603-1R0N-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
ASMPL-0603-1R0N-T
Manufacture:
Abracon LLC.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ASMPL-0603-1R0N-T
Description:
FIXED IND 1UH 0.8A 400MOHM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Multilayer
Material - Core
Ceramic
Series
ASMPL
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Features
Current - Saturation
700mA
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
800mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
Inductance
1µH
Frequency - Self Resonant
90MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz