Z8F6422VS020SG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F6422VS020SG
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Z8F6422VS020SG
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68PLCC
In Stock
8 pcs On sales
Product Parameter
Speed
20MHz
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
A/D 12x10b
RAM Size
4K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8F6422
Packaging
Tube
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V