Z8F0831PH020SG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F0831PH020SG
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Z8F0831PH020SG
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Speed
20MHz
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series
Encore!®
Data Converters
RAM Size
256 x 8
Base Part Number
Z8F0831
Packaging
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V