Z8F081AHH020SG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F081AHH020SG
Manufacture:
Zilog
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Z8F081AHH020SG
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Speed
20MHz
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
RAM Size
1K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8F081A
Packaging
Tube
Program Memory Size
8KB (8K x 8)
EEPROM Size
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V