Z8F043AQJ020EG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F043AQJ020EG
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Z8F043AQJ020EG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Supplier Device Package
28-QFN
Connectivity
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
23
Speed
20MHz
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Series
Encore!®
Data Converters
A/D 8x10b
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
Z8F043A
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)