Z8F0430PH020SG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F0430PH020SG
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Z8F0430PH020SG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Connectivity
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
17
Speed
20MHz
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series
Encore!®
Data Converters
A/D 7x10b
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
Z8F0430
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)