Z8F041AHH020SG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F041AHH020SG
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Z8F041AHH020SG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Connectivity
IrDA, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
17
Core Processor
eZ8
Speed
20MHz
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
RAM Size
1K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8F041A
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
EEPROM Size
128 x 8
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V