Z8F022AHH020SC00TR
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F022AHH020SC00TR
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Z8F022AHH020SC00TR
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SSOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Speed
20MHz
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
A/D 7x10b
RAM Size
512 x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8F022A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V