Z8F021ASH020EG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F021ASH020EG
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Z8F021ASH020EG
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Connectivity
IrDA, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
17
Core Processor
eZ8
Speed
20MHz
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)