Z8F012ASJ020SG
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8F012ASJ020SG
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Z8F012ASJ020SG
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28SOIC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Speed
20MHz
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
A/D 8x10b
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8F012A
Program Memory Size
1KB (1K x 8)
EEPROM Size
16 x 8
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V