Z8E00010SEC00TR
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
Z8E00010SEC00TR
Manufacture:
Zilog
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Z8E00010SEC00TR
Description:
IC MCU 8BIT 512B OTP 18SOIC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Peripherals
WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
13
Core Processor
Z8
Speed
10MHz
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series
Z8® Plus
Data Converters
RAM Size
32 x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8E000
Packaging
Tape & Reel (TR)
Program Memory Size
512B (512 x 8)
EEPROM Size
Program Memory Type
OTP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)