MFR25SDRF52-8K45
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MFR25SDRF52-8K45
Manufacture:
Yageo
Package:
Axial
Datasheet:
MFR25SDRF52-8K45
Description:
RES MF 1/4W 0.5% AXIAL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±0.5%
Resistance
8.45 kOhms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C