MFR-25FRF52-5K62
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MFR-25FRF52-5K62
Manufacture:
Yageo
Package:
Axial
Datasheet:
MFR-25FRF52-5K62
Description:
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
In Stock
15000 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)
Series
MFR
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
5.62 kOhms