BTA445Z-800BTQ
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA445Z-800BTQ
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
BTA445Z-800BTQ
Description:
BTA445Z-800BT/II TO3P/STANDARD
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3V
Packaging
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max)
45A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
450A, 495A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Hold (Ih) (Max)
80mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50mA