BTA412Y-600ETQ
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA412Y-600ETQ
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
BTA412Y-600ETQ
Description:
BTA412Y-600ET SIL3P STANDARD
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A
Part Status
Active
Configuration
Single
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max)
10mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12A