BTA41-600BQ
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA41-600BQ
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
BTA41-600BQ
Description:
BTA41-600BQ/II TO3P/STANDARD MAR
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Current - Hold (Ih) (Max)
80mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
70mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3V
Series
Current - On State (It (RMS)) (Max)
40A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A, 440A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
150°C (TJ)