BTA316X-800B/L02Q
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA316X-800B/L02Q
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BTA316X-800B/L02Q
Description:
BTA316X-800B/L02/TO-220F/STAND
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Packaging
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Hold (Ih) (Max)
60mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50mA