BTA316-600ET/DGQ
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA316-600ET/DGQ
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA316-600ET/DGQ
Description:
BTA316-600ET/DG/SIL3P/STANDARD
Part Status
Active
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Hold (Ih) (Max)
15mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Packaging
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A