BTA310-600D,127
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA310-600D,127
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA310-600D,127
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 10A TO220AB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
85A, 93A
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
BTA310-600
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Hold (Ih) (Max)
10mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5mA
Packaging
Tube
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V