BTA216-600B,127
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA216-600B,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA216-600B,127
Description:
TRIAC 600V 16A TO220AB
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Hold (Ih) (Max)
60mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50mA
Packaging
Tube
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Standard
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A