BTA212B-800E,118
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA212B-800E,118
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BTA212B-800E,118
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A
Configuration
Single
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Base Part Number
BTA212
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Hold (Ih) (Max)
25mA