BTA208S-600F,118
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA208S-600F,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BTA208S-600F,118
Description:
TRIAC 600V 8A DPAK
Product Parameter
Configuration
Single
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Base Part Number
BTA208
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
DPAK
Current - Hold (Ih) (Max)
30mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25mA
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 72A