BTA208-600D,127
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA208-600D,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA208-600D,127
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 72A
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
BTA208
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Hold (Ih) (Max)
15mA