BTA206X-800CT/L03Q
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA206X-800CT/L03Q
Datasheet:
BTA206X-800CT/L03Q
Description:
BTA206X-800CT/L03/TO-220F/STAN
Current - Hold (Ih) (Max)
35mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
60A, 66A
Part Status
Active
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
150°C (TJ)