BTA204X-800E/L01Q
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA204X-800E/L01Q
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BTA204X-800E/L01Q
Description:
BTA204X-800E/L01/TO-220F/STAND
Part Status
Active
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Hold (Ih) (Max)
12mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 27A