BTA204X-600E,127
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA204X-600E,127
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BTA204X-600E,127
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220-3
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Base Part Number
BTA204
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Hold (Ih) (Max)
12mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Packaging
Tube
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 27A