BTA201-600E/L01EP
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BTA201-600E/L01EP
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
BTA201-600E/L01EP
Description:
BTA201-600E/L01/TO-92/STANDARD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Hold (Ih) (Max)
12mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Packaging
Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
12.5A, 13.7A