BT151X-500R,127
Thyristors - SCRs
Manufacturer No:
BT151X-500R,127
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BT151X-500R,127
Description:
THYRISTOR 500V 12A SOT186A
In Stock
1742 pcs On sales
Product Parameter
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Hold (Ih) (Max)
20mA
Current - Off State (Max)
500µA
Series
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.75V
SCR Type
Standard Recovery
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15mA
Packaging
Tube
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.5A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12A
Package / Case
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 132A
Base Part Number
BT151
Voltage - Off State
500V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C