BT139B-600G,118
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT139B-600G,118
Datasheet:
BT139B-600G,118
Description:
TRIAC 600V 16A D2PAK
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max)
60mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
155A, 170A