BT138X-600F/L01Q
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT138X-600F/L01Q
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BT138X-600F/L01Q
Description:
BT138X-600F/L01/TO-220F/STANDA
Part Status
Active
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Hold (Ih) (Max)
30mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
70mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Packaging
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A