BT138-600G0Q
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT138-600G0Q
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT138-600G0Q
Description:
BT138-600G0/SIL3P/STANDARD MAR
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Hold (Ih) (Max)
60mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A
Part Status
Active
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)