BT137X-600F,127
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT137X-600F,127
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BT137X-600F,127
Description:
TRIAC 600V 8A TO220-3
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25mA
Packaging
Tube
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Standard
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 71A
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Base Part Number
BT137
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Hold (Ih) (Max)
20mA