BT137S-800F,118
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT137S-800F,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BT137S-800F,118
Description:
TRIAC 800V 8A DPAK
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
DPAK
Current - Hold (Ih) (Max)
20mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 71A