BT137B-800F,118
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT137B-800F,118
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BT137B-800F,118
Description:
TRIAC 800V 8A D2PAK
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Hold (Ih) (Max)
20mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Standard
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 71A