BT134-800,127
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT134-800,127
Package:
SOT-82
Datasheet:
BT134-800,127
Description:
TRIAC 800V 4A SOT82-3
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35mA
Packaging
Tube
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Standard
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 27A
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
SOT-82
Base Part Number
BT134
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
SOT-82-3
Current - Hold (Ih) (Max)
15mA