BT131W-600,135
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT131W-600,135
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
BT131W-600,135
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Configuration
Single
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Base Part Number
BT131
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
SC-73
Current - Hold (Ih) (Max)
5mA
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
3mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
12.5A, 13.8A