BT131-600D,412
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
BT131-600D,412
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
BT131-600D,412
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5mA
Packaging
Bulk
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1A
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
12.5A, 13.7A
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Base Part Number
BT131
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Hold (Ih) (Max)
10mA