ACTT8X-800CTNQ
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
ACTT8X-800CTNQ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ACTT8X-800CTNQ
Description:
ACTT8X-800CTN/TO-220F/STANDARD
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Packaging
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 88A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Hold (Ih) (Max)
40mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35mA