ACTT8B-800C0J
Thyristors - TRIACs
Manufacturer No:
ACTT8B-800C0J
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ACTT8B-800C0J
Description:
ACTT8B-800C0/D2PAK/REEL 13" Q1
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Hold (Ih) (Max)
35mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30mA
Series
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Triac Type
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 88A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Voltage - Off State
800V
Operating Temperature
125°C (TJ)