VJ0402Y561KXQPW1BC
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
VJ0402Y561KXQPW1BC
Datasheet:
VJ0402Y561KXQPW1BC
Description:
CAP CER 560PF 10V X7R 0402
Voltage - Rated
10V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
560pF
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)