CDR31BP271BJZMAT
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
CDR31BP271BJZMAT
Manufacture:
Vishay / Vitramon
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CDR31BP271BJZMAT
Description:
CAP CER 270PF 100V 5% BP 0805
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)
Features
Voltage - Rated
100V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
270pF
Temperature Coefficient
BP
Part Status
Active
Applications
High Reliability
Failure Rate
M (1%)