TMCRE1C476MTRF
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
TMCRE1C476MTRF
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TMCRE1C476MTRF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Capacitance
47µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
16V
Series
TMCR
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)