672D157H050EK5C
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
672D157H050EK5C
Manufacture:
Vishay / Sprague
Package:
Radial, Can
Datasheet:
672D157H050EK5C
Description:
CAP ALUM 150UF 50V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
50V
Series
672D
Lifetime @ Temp.
Ratings
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.098" (27.90mm)
Tolerance
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
150µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)