601D277F250HT1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
601D277F250HT1
Manufacture:
Vishay / Sprague
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D277F250HT1
Description:
CAP ALUM 270UF 250V AXIAL
Series
601D
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.875" Dia x 3.625" L (22.22mm x 92.07mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
270µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.89A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
2.268A @ 1kHz
Lead Spacing
ESR (Equivalent Series Resistance)
375mOhm @ 120Hz
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Can
Voltage - Rated
250V