601D158F063GP1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
601D158F063GP1
Manufacture:
Vishay / Sprague
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D158F063GP1
Description:
CAP ALUM 1500UF 63V THRU HOLE
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
3.26A @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 120Hz
Lead Spacing
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Can
Voltage - Rated
63V
Series
601D
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.760" Dia x 2.642" L (19.30mm x 67.10mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
1500µF