36DY822F100BL2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DY822F100BL2A
Datasheet:
36DY822F100BL2A
Description:
CAP ALUM 8200UF 100V SCREW
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
100V
Series
36DY
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
3.752" (95.30mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
8200µF
Surface Mount Land Size
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)