36DY683F015AL2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DY683F015AL2A
Datasheet:
36DY683F015AL2A
Description:
CAP ALUM 68000UF 15V SCREW
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
9.79A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
10.769A @ 1kHz
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
17.5mOhm @ 120Hz
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated
15V
Series
36DY
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max)
3.752" (95.30mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
68000µF