36DY562F100AE2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DY562F100AE2A
Datasheet:
36DY562F100AE2A
Description:
CAP ALUM 5600UF 100V SCREW
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated
100V
Series
36DY
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max)
5.252" (133.40mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
5600µF