36DY123F075BB2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DY123F075BB2A
Datasheet:
36DY123F075BB2A
Description:
CAP ALUM 12000UF 75V SCREW
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
11.1A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
12.765A @ 1kHz
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18.8mOhm @ 120Hz
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated
75V
Series
36DY
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
3.252" (82.60mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
12000µF