36DX543G025CD2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX543G025CD2A
Datasheet:
36DX543G025CD2A
Description:
CAP ALUM 54000UF 25V SCREW
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated
25V
Series
36DX
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.579" Dia (65.50mm)
Height - Seated (Max)
4.752" (120.70mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
54000µF